cennik zajęć odpłatnych
zniżki dla wolontariuszy
materiały dla prasy i mediów

powrót do strony głównej

Madoka Kitao we Wrocławiu (16.07.2014)

Nasza fotorelacja
Madoka Kitao we Wrocławiu (Fundacja NAMI)

Mieliśmy wyjątkową okazję goszczenia p. Madoki Kitao — wybitnej popularyzatorki japońskich szachów, profesjonalnego gracza shōgi i twórczyni uproszczonej wersji gry — dōbutsu shōgi.

Madoka Kitao - spotkanie w klubie szachowym Polonia
Spotkanie w Klubie Szachowym Polonia rozpoczęło się od krótkiej prezentacji historii shogi oraz zasad dobutsu shogi. Po kilku grach treningowych rozpoczęliśmy turniej dobutsu shogi, w którym uczestniczyli szachiści, shogiści i zupełni nowicjusze.

Madoka Kitao - spotkanie w klubie szachowym Polonia
W szranki stanęło podobnie liczne grono Polaków i Japończyków, dzieci i dorosłych. Za każdą grę zwycięzca otrzymywał nalepkę lwa (3 punkty), a przegrany kurczaka (1 punkt).

Madoka Kitao - spotkanie w klubie szachowym Polonia
Z 15-toma punktami na koncie zwyciężyła Teresa Smolak ze Strzelina.

Madoka Kitao - spotkanie w klubie szachowym Polonia
Równolegle grupa shogistów grała w pełną wersję japońskich szachów. Krzysztof Sieja (niedawny zwycięzca I Otwartych Mistrzostw Wrocławia w Shogi) miał okazję zagrać partię z p. Madoką Kitao, należącą do elitarnego grona zawodowych graczy shogi.

Spotkanie w siedzibie Fundacji NAMI

Madoka Kitao - spotkanie w siedzibie Fundacji NAMI
Dalsza część spotkania, już w siedzibie Fundacji NAMI, obejmowała ćwiczenia shogi pokazujące jak należy uczyć shogi zaczynając od układów kilku figur o ruchach identycznych jak w szachach. Ćwiczenia te okazały się przydatne nawet dla zaawansowanych graczy. Spotkanie zakończyliśmy kolacją i miłą rozmową nie tylko o shogi.

Nauka stawiania bierek - krótki film ze spotkania w Fundacji NAMI