Zobacz też:
Strona najnowszej edycji festiwalu Nami Airando | Fundacja NAMI

NAMI Airando 2018 – Japoński Festiwal na Wyspie Słodowej
Gdzie: Wyspa Słodowa
Kiedy: 1 września 2018 | godz. 15.00-20.00
Dla kogo: dla młodzieży, dorosłych i dzieci – dla wszystkich którzy lubią Japonię, albo po prostu szukają okazji do miłego i ciekawego spędzenia soboty
Wstęp bezpłatny

To już piąty japoński festiwal na Wyspie Słodowej. Co roku przesuwamy się bliżej lata – tym razem zaczynamy równo 1 września.
Na wyspie znajdziecie namioty-stoiska, na których poznacie i wypróbujecie japońskie gry, zabawy lub rękodzieło. Będzie można zrobić sobie zdjęcia w japońskich strojach, wykaligrafować swoje imiona, zarobić i wydać wyspowe Nami-Jeny. Tym razem będzie też można posmakować jeszcze więcej japońskich potraw, spróbować prawdziwej japońskiej herbaty, a na scenie obok lokalnych występów będzie też kilka japońskich niespodzianek prosto z Berlina.
Tradycyjnie nie zabraknie japońskich zabaw dla dzieci.

Japońskie stroje jak zawsze mile widziane. Wstęp wolny!
ZAPRASZAMY!

PROGRAM FESTIWALU
Wersja do wydrukowania

NA SCENIE
15:00-15:15 | Uroczyste rozpoczęcie, przedstawienie gości
15:15-15:45 | Pokaz aikido – dojo Aikikai
15:45-16:00 | Kiai shiai, czyli turniej bojowych okrzyków
16:00-16:30 | Koncert koto – Ritsuko Takeyama, część pierwsza
W przerwie recytacja – Zbigniew Górski
16:30-17:00 | Ceremonia herbaty – Atusko Isoyama ze szkoły Urasenke
17:00-17:30 | Konkurs rozpoznawania Japanglish
17:30-18:15 | Koncert shamisenowy – Shamisen Berlin
18:15-18:30 | Pokaz iaido – Renshinkan Wrocław
18:30-19:00 | Koncert koto – Ritsuko Takeyama, część druga
19:00-19:15 | Pokaz kendo – Ryushinkai Wrocław
19:30-20:00 | Wybory MIss i Mister Yukata

JAPOŃSKIE SMAKI
Kame – japońskie domowe smakołyki
Panda ramen – i oczywiście ramen
Okonomiyaki – zwane japońską pizzą
Pako-chan – słodycze i gadżety prosto z Japonii
Kombucza – orzeźwiający napój na bazie zielonej herbaty
Zielona herbata – również w wersji ceremonialnej

SZTUKI WALKI – plac ćwiczeń i warsztatów
Kendo – japońska szermierka w wydaniu bardziej sportowym
Iaido – ćwiczenie stałej gotowości do wyciągnięcia miecza
Aikido – łączące walkę wręcz z elementami szermierki
Judo – sztuka walki, która stała się sportem olimpijskim

WIELKI NAMIOT GIER I ZABAW
Pałeczki – ćwiczenie zręczności dłoni
Origami – cuda ze składanego papieru
Kendama – japońska zabawa zręcznościowa
Złapmy lwa – japońskie szachy dla najmłodszych
Shogi – japońskie szachy
Go – najważniejsza gra strategiczna Dalekiego Wschodu
Hanafuda – japońska gra karciana

NAMIOTY JAPOŃSKICH TRADYCJI
Język chiński, koreański i japoński – spotkacie tam lektorów Szkoły Językowej Nami
Kaligrafia japońska – Sayuri Goto
Japońska herbata – Atusko Isoyama ze szkoły Urasenke
Japońska muzyka – Ritsuko Takeyama i Shamisen Berlin
Bonsai – Polska Asocjacja Bonsai
Kimono – japońskie stroje nie tylko dla pań
Samuraj – japońska broń i stroje nie tylko dla panów

NAMI-JENY (N¥), czyli festiwalowa waluta
Zarobisz je na stoiskach: pałeczek, origami, Złapmy lwa, kendamy
Wydasz na: przebranie się w japońskie stroje lub na japońską kaligrafię
GOŚCIE FESTIWALU

JAPOŃSKA MUZYKA
Koto mimo, że ma w klasycznej wersji tylko 13 strun, pełni w tradycyjnej muzyce japońskiej rolę podobną do europejskiego fortepianu. Co ciekawe, dzięki ruchomym podstrunnikom, może być przestrajane nawet w trakcie koncertu lub pojedynczego utworu, dzięki czemu można wyjść poza zestaw 13 bazowych dźwięków.
W czasie Nami Airando 2018 będziemy mogli posłuchać koncertu mistrzyni Ritsuko Takeyama.

W licznej grupie tegorocznych gości z Berlina najliczniejszy zespół to grupa Shamisen Berlin e.V. uprawiająca muzykę shamisenową w pochodzącym z północy Japonii, niezwykle efektownym stylu "tsugaru".
Styl tsugaru (i zarazem specyficzna odmiana samego instrumentu) łączy elementy perkusyjne i melodyczne, ekspresyjny rytm oraz wirtuozyjną zawiłość i tempo.
Muzyka "tsugaru" doskonale łączy się z tradycyjnymi japońskimi pieśniami ludowymi (min'yō) śpiewanymi na festynach ale przypomina też trochę "westernowe" brzmienie amerykańskiego Dzikiego Zachodu i w końcu samodzielnie wchodzi w obszar muzyki nowoczesnej.
Grupa Shamisen Berlin doskonaliła swoją grę m.in. pod okiem mistrza Hibiki Ichikawa z Londynu, którego mogliśmy słuchać (świat kolejny raz okazuje się mały!) we Wrocławiu w czerwcu tego roku na festiwalu Nihon no Nami.

STREFA SMAKU
PANda Ramen. jest juz stałym gościem Wyspy Sodowej.
Tym razem wrocławscy mistrzowie ramenu przygotują danie złożone z:
bulionu wołowo-wieprzowego (gotowanego 2 dni),
chashu (marynowanej wieprzowiny),
szarpanej wieprzowiny,
– jajka, kapusty pekińskiej, kiełków mung i innych typowo japońskich dodatków.

Kame, prowadzony przez dwie Japonki bar zapowiedział:
takoyaki – kuleczki z ośmiornicą,
onigiri – kulki ryżowe – różne smaki,
oraz ciasta:
sernik z matchą,
brownie z fasolą azuki,
...i może coś więcej.
To wyjątkowa okazja, żeby skosztować japońskich dań w bardziej domowym wydaniu. Koniecznie spróbujcie!

Food-truck Okonomiyaki. Pochodzące z regionu Kansai okonomiyaki to obecnie obowiązkowa pozycja w świecie azjatyckiego streetfoodu.
Nazywane japońską pizzą, powstają na bazie placka pszennego z dodatkiem drobno siekanej kapusty i aromatycznych przypraw.
1 września będziemy mogli smakować oknomiyaki z łososiem, słodko-pikantną wieprzowiną marynowaną w miso, oprószoną dodatkami w postaci skaczących płatków bonito (katsuobushi) i świeżych warzyw. Będzie też dostępna wersja wege.
W menu znajdzie się też:
– klasyczny japoński bulion miso,
– odświeżający bulion z sobą,
– rozgrzewająca zupa kimchi.

omam! kombucha
Mówi się, że kombucha (w spolszczonej wersji "kombucza") była odpowiednikiem Pepsi i Coca-Coli kiedy jeszcze amerykańskie koncerny nie zawojowały świata. Historia zatacza koło i PepsiCo już inwestuje w produkcję kombuchy przejmując amerykańskich producentów tego napoju.
Póki co, mamy okazję rozkoszować się rzemieślniczą wersją napoju w kilku smakach przygotowaną przez "Manufakturę Kombuchy" ze Strzelina.
Wprawdzie japoński rodowód napoju (mimo zapożyczonej japońskiej nazwy) jest niepewny - częściej wskazuje się na jego pochodzenie z Mandżurii, ale najważniejsze, że napój jest zdrowy, orzeźwiający i smaczny.
Zapraszamy do skosztowania OMAM! KOMBUCHA - niepasteryzowanej, organicznej wersji napoju na bazie zielonej herbaty fermentowanego "grzybkiem japońskim" (tzw. grzybkiem herbacianym) z jedynej w Polsce stacjonarnej pijalni naturalnej kombuchy.

STREFA TRADYCJI
Kimono (着物) dosłownie „coś do noszenia” jest tradycyjnym ubiorem noszonym dzisiaj w Japonii tylko przy wyjątkowych okazjach. Kolory i wzory kimona oraz pasów obi (帯) powinny być dostosowane do wieku, okoliczności jak i do pory roku.
Specyficzne normy estetyczne wymagają by pas był (w europejskim rozumieniu) niedopasowany do wzoru kimona – jeżeli tylko oderwiemy się od naszych przyzwyczajeń, dostrzeżemy w takim zestawieniu barw i deseni inny rodzaj harmonii.

Sadō (茶道) – „droga herbaty” to japońska sztuka przygotowania i podawania, a także picia herbaty, nazywana często „ceremonią herbaty” – będziemy mogli oglądać pokaz japońskiej ceremonii herbacianej w wykonaniu pani Atusko Isoyama ze szkoły Urasenke, która przyjedzie na Wyspę Słodową z Berlina. Poza pokazem będzie można też kupić prawdziwą matchę i japońskie ciasteczka.

Shodō (書道) dosłownie „droga pisma”, czyli japońska kaligrafia opiera się na pochodzącym z Chin systemie znaków ideograficznych kanji oraz na uzupełniających je dwóch systemach sylabicznych: hiragana i katakana. Jak wiele japońskich umiejętności traktowana jest jak sztuka i droga ciągłego samodoskonalenia ().
Sayuri Goto-Fuksiewicz, która mieszkając od 10 lat w Polsce (i ostatnio w Belgii) doskonali swoją kaligrafię korzystając z porad i opieki mistrza Tanso Moriyama z Kumamoto.

Bonsai (盆栽) – „rośliny w misce” to znane na Dalekim Wschodzie miniaturowe drzewka. Na wyspie zobaczymy okazy pielęgnowane i formowane przez mistrzów z Polskiej Asocjacji Bonsai.

STREFA GIER I ROZRYWKI
Go – gra nazywana cesarzem gier planszowych. Gracze stawiają naprzemiennie białe i czarne kamienie, by otoczyć jak największe terytorium i zdobyć jak najwięcej punktów. Dzięki prostym zasadom i niewiarygodnej liczbie możliwych układów rozgrywka jest niezwykle wciągająca i emocjonująca.

Shogi (japońskie szachy) – jak w europejskich szachach celem jest zbicie króla przeciwnika, ale liczba figur jest większa, a możliwość dokładania na planszę figur przejętych od przeciwnika sprawia, że rozgrywka jest niezwykle pasjonująca.

Gomoku – czyli znane u nas kółko i krzyżyk "pięć w rzędzie" rozgrywane białymi i czarnymi kamieniami.

Hanafuda – nazwa ta określa tradycyjne japońskie karty, za pomocą których przedstawiciele wszystkich klas społecznych w Japonii urozmaicali sobie wieczory w trakcie wielu różnorodnych gier. Ich proste zasady i eleganckie ilustracje na kartach dadzą mnóstwo radości każdemu miłośnikowi gier karcianych.

STREFA DZIECIĘCA
Doubutsu shogi (w Polsce „Złapmy lwa”) – bardzo uproszczona wersja shogi, przeznaczona głównie do młodszych. Zwierzęta na małej planszy muszą złapać lwa należącego do przeciwnika. Jest to świetne wprowadzenie do pełnowymiarowych szachów japońskich, ale także zajmująca rozrywka dla wszystkich.
Po rozwiązaniu prostych zadań, będzie można otrzymać śliczne certyfikaty umiejętności poziomu kurczaka, żyrafy, słonia i lwa zaprojektowane przez p. Maiko Fujita - autorkę grafiki gry Dobutsu shogi. Będzie też można kupić zwierzatkowe przypinki i koszulki Złapmy lwa".

Origami (折り紙), czyli sztuka zaginania papieru, chociaż znana również w Polsce (np. papierowe samoloty, stateczki, czapki, piekło-niebo) osiągnęła w Japonii niezwykłą popularność i wyrafinowanie. Origami jest obecne w japońskich szkołach, ale też uprawiane i doskonalone przez wybitnych mistrzów i twórców nowych form (np. Toshikazu Kawasaki twórca „Róży Kawasaki”).

STREFA SZTUK WALKI
Aikido zostało stworzone na bazie systemów walki wręcz i japońskiej szermierki przez M. Ueshiba. Jest dyscypliną w której nie uprawia się współzawodnictwa a trening jest celem samym w sobie. Daje możliwości rozwoju każdemu, bez względu na wiek, płeć, warunki fizyczne czy stan zdrowia.
W czasie Nami Airando zobaczymy demonstrację aikido na scenie. Będzie też można wziąć udział w otwartych zajęciach:
– wspólnie dla dzieci i rodziców,
– dla dzieci,
– dla dorosłych.
Dojo Wrocław Aikikai powstało, pod nazwą Wrocławska Sekcja Aikido, w 1997 roku. Przez 20 lat z małej grupy początkujących zmieniło się w duże dojo pracujące z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.
Zajęcia obejmują trening technik wręcz, z bronią, zajęcia batto-ho (trening z mieczem) oraz zajęcia zazen. Dojo prowadzi programy dla dzieci, grupy młodzieżowe, zajęcia poranne i wieczorne dla dorosłych. Dostępne są także programy dla przyszłych instruktorów – Kenshusei oraz Uchideshi. Poza zajęciami Aikido prowadzimy szkolenia dla firm, pokazy i warsztaty ruchowe.
Od września 2010 roku Dojo działa w pierwszym we Wrocławiu, przystosowanym jedynie do zajęć Aikido obiekcie przy ul. Hubskiej 20. Założycielem i głównym nauczycielem Wrocław Aikikai jest Piotr Masztalerz 6 dan.

I najpopularniejsza w Japonii sztuka walki - kendo, japońska szermierka, w której zadaje się cięcia i pchnięcia elastycznym bambusowym mieczem uderzając w zbroję, przypominającą ubiór samuraja. Walki oraz zabawy dla dzieci zaprezentuje Kendo Ryushinkai Wrocław
http://www.ryushinkai.pl/

Kendō (剣道) dosłownie „droga miecza”, to japońska szermierka wywodząca się z ćwiczebnych technik samurajskich. Walczy się bambusowym mieczem (shinai), a bezpieczeństwo zapewnia zbroja (bōgu). Punktowane są cięcia w głowę (men), brzuch () i nadgarstek (kote) oraz pchnięcie (tsuki) w gardło.
Ryushinkai

Iaidō (居合道) oznacza „bycie w ciągłej gotowości”, a w domyśle chodzi tu o gotowość do błyskawicznego stawienia czoła przeciwnikowi, dobycie miecza i cięcie. Ćwiczy się metalowym, zwykle niezaostrzonym mieczem zwanym iaitō, tylko mistrzowie tej sztuki używają zaostrzonej katany.
Renshinkan

ORGANIZATORZY I SPONSORZY
Festiwal jest organizowany przez
Fundację Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI
we współpracy z
Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego
oraz
Strefy Kultury Wrocław

Z Wyspy Słodowej korzystamy dzięki uprzejmości Zarządu Zieleni Miejskiej.

Organizacjję festiwalu wspierają:
– Miasto Wroclaw w ramach "Funduszu Japońskiego"

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Sanden Manufacturing Poland – działająca w Polsce od 2004 roku - produkująca w Polkowicach sprężarki do silników samochodowych oraz samochodowe systemy wentylacji i klimatyzacji

FANUC Europe – działająca również w Polsce japońska firma Fanuc – producent systemów automatyzacji zakładów produkcyjnych

----------------------------------------------------------------------------------
Osoby zainteresowane współtworzeniem programu (prowadzeniem atrakcji i stoisk, występem na scenie) prosimy o kontakt:
Maciej Pogorzelski
e-mail: maciej.pogorzelski@fundacja-nami.pl
tel. (+48) 502 796 050

Sklepy i restauracje prosimy o kontakt:
Julian Górski
e-mail: julian.gorski@fundacja-nami.pl
tel. (+48) 663 571 823

W sprawach organizacyjnych oraz osoby zainteresowane pomocą i wolontariatem prosimy o kontakt:
Grażyna Pogorzelska
e-mail: grazyna.pogorzelska@fundacja-nami.pl
tel. (+48) 784 694 592

wroclaw.pl wcrs.wroclaw.pl sektor3
Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI
ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław
KRS 0000463568, REGON 022151911, NIP 894-304-66-75
Konto bankowe (PLN): BANK BGŻ 60 2030 0045 1110 0000 0315 2980

Polish–Japanese Friendship Foundation NAMI | ポーランド日本親善友好財団 波
65 Legnicka str, 54-206 Wrocław POLAND
Overseas donations (EURO): IBAN PL 06 2030 0045 3110 0000 0027 1410, SWIFT CORD: GOPZPLPW
e-mail: kontakt@fundacja-nami.pl