Ogasawara-ryu w Ogrodzie japońskim
Fundacja Nami | Umemi | Imperium gestów | facebook

Środa, 22 czerwca 2016, godz. 16.00-18.00. Wstęp w cenie biletu do Ogrodu Japońskiego.

W roku 1913 wrocławianie upamiętnili Wystawą Stulecia odezwę cesarza Fryderyka Wilhelma III „Do mojego ludu” nawołującą tworzący się u progu XIX wieko naród niemiecki do walki z Napoleonem. Wybór daty był politycznym manifestem mieszczan nawiązującym do podmiotowej roli narodu, a sama wystawa, poza natychmiastowym rozgłosem, przyniosła Wrocławiowi jedyny obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – wielką modernistyczno-ekspresjonistyczną żelbetową kopułę – Halę Stulecia.

W bezpośrednim sąsiedztwie Hali Stulecia powstawał w tym samym czasie obiekt znacznie skromniejszy, ale też na swój sposób wspaniały – Ogród Japoński. Inicjatorem jego powstania był hrabia Fritz von Hochberg, z zawodu dyplomata, a z zamiłowania – orientalista. Mimo, że ogród podupadł pozbawiony zaraz po wystawie japońskich kamiennych dekoracji, stał się charakterystycznym i znanym punktem na mapie Wrocławia i pozostał nim również po XX-wiecznych migracjach i zmianach granic. W latach 90-tych XX wieku z pomocą japońskich specjalistów przeprowadzono głęboką renowację ogrodu, przywracającą mu typowo japoński charakter. Zadziwiającym zrządzeniem losu, niespełna dwa miesiące po otwarciu ogrodu w 1997 roku zniszczyła go wielka powódź na Odrze (tzw. Powódź Tysiąclecia), która na kilka tygodni przykryła znaczną część miasta i cały Ogród Japoński taflą wody. Wrocławianie wykazali się iście japońską cierpliwością i już po dwu kolejnych latach, w 1999 roku otworzono kolejny raz odnowiony ogród.

Od tego czasu Ogród Japoński stal się jednym z ulubionych przez Wrocławian miejsc i celem dla odwiedzających miasto turystów. Stał się też żywą częścią japońskiej kultury w Polsce i miejscem licznych pokazów japońskich sztuk walki: kendo, iaido i kyudo – na drewnianym pomoście, a także ceremonii herbacianej, ikebany i kaligrafii – w Pawilonie Herbacianym. W ogrodzie można też spotkać miłośników japońskich gier strategicznych rozgrywających partie go lub shogi, a nawet osoby ubrane w yukaty lub kimono.

Ogród japoński we Wrocławiu

22 czerwca 2016 będziemy mieli wyjątkową okazję gościć we wrocławskim Ogrodzie Japońskim przedstawicieli Ogasawara-ryu – szkoły japońskiej etykiety prowadzonej od ponad 800 lat przez ród Ogasawarów. Na pomoście zaprezentują kultywowane i kodyfikowane w tej rodzinie japońskie tradycyjne łucznictwo – kyudo, a w pawilonie herbacianym – bardziej kameralne sztuki wiązania ozdobnych węzłów i tworzenia ozdób z zaginanego papieru.

Ogród Japoński jest też ulubionym miejscem amatorów fotografii. Poza próbami uwiecznienia zmieniającej się wciąż przyrody, swoje szczęśliwe chwile utrwalają w nim pary młode, a wszystkie pokazy japońskich sztuk i tradycji znajdują w scenerii Ogrodu Japońskiego fotogeniczne tło. Dlatego na tę wyjątkową, czerwcową wizytę szczególnie zapraszamy fotografików. Najlepsze zdjęcia Ogasawara-ryu w Ogrodzie Japońskim zostaną udostępnione publicznie na wystawie, krótko po zakończeniu wizyty.

Więcej informacji na temat pokazu Ogasawara-ryu w Ogrodzie Japońskim oraz o konkursie fotograficznym: niebawem tutaj
Więcej informacji o wizycie Ogasawara-ryu w Polsce i w wiedeńskim Wienerberg Kyudojo www.umemi.pl

Wrocławska część europejskiej wizyty Ogasawara-ryu jest współorganizowana przez Fundację Umemi i Fundację Nami, ze wsparciem EU-Japan Fest Japan Committee oraz Toyota Motor Poland w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI | Fundacja Umemi

Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI
ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław
KRS 0000463568 | REGON 022151911 | NIP 894-304-66-75
Konto bankowe (PLN): BANK BGŻ 60 2030 0045 1110 0000 0315 2980

Koordynacja:
– Grażyna Pogorzelska: grazyna.pogorzelska@fundacja-nami.pl, tel. (+48) 784 694 592
– Maciej Pogorzelski: maciej.pogorzelski@fundacja-nami.pl, tel. (+48) 502 796 050

Fundacja Umemi
KRS 0000557009 | REGON 36150071100000 | NIP 5213696324
email: umemi@umemi.pl