kimono

dojazd do szkoły języków obcych
dojazd do nowego lokalu fundacji

powrót do strony głównej

Japoński miesiąc z Fundacją NAMI 2014
Intensywny kurs shodō – japońskiej kaligrafii (22.04-13.05)

kaligrafia Toshiko Otomo w Ogrodzie Japońskim
Japońska kaligrafia (書道 - shodō, dosłownie: droga pisma) opiera się na pochodzącym z Chin systemie znaków ideograficznych (kanji) oraz na uzupełniających je dwóch systemach sylabicznych:

hiragana – wykorzystywana do uzupełniania zapisu języku japońskiego, gdy chińskie znaki ideograficzne okazują się niewystarczające, np. do zapisywania gramatycznych partykuł (np. "do", "z" itp.) oraz sufiksów (np. -san – pan, -kun – kolega),

katakana – stosowana do fonetycznego zapisu wyrazów obcych i nazw własnych.

Kurs obejmował podstawowe informacje o japońskich systemach pisma, naukę podstaw technicznych (przygotowania tuszu, trzymania pędzla, prowadzenia linii w różnych kierunkach) i w końcu naukę pisania znaków i całych sentencji.

zajęcia prowadzone przez p. Toshiko Otomo w Fundacji NAMI
Kurs i pokazy prowadziła pani Toshiko Otomo z Hakodate na Hokkaido, na język polski tłumaczył Wojciech Jedynak, a uczniami byli młodzi pasjonaci Japonii z Wrocławia.

Dla zainteresowanych przygotowujemy od września 2014 stały kurs kaligrafii japońskiej prowadzony przez p. Sayuri Goto-Fuksiewicz - mieszkającą we Wrocławiu Japonkę praktykująca shodō od ponad 20 lat.

Wywiad z p. Toshiko Otomo w czasie Japońskiego dnia z Fundacją Nami w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Mikołaja Reja:

Relacje fotograficzne z kursu i pokazów kaligrafii:
Kurs kaligrafii – pierwsze zajęcia.
Kurs kaligrafii – drugie zajęcia.
Pokaz kaligrafii w Ogrodzie Japońskim (1).
Pokaz kaligrafii w Ogrodzie Japońskim (2).
Pokaz i warsztaty w IX LO we Wrocławiu.
Japoński dzień z Fundacją NAMI w bibliotece
Kurs kaligrafii – szóste zajęcia i zakończenie

ul. Przelot 7, 53-153 Wrocław

Polish–Japanese Friendship Foundation NAMI | ポーランド日本親善友好財団「波」